Skocz do zawartości
Jaskier

Wiltmark

Recommended Posts

„Kroniki miasta Wiltmark”

 

ENGIy9S.png

 

 

VI wiek - na wyspę Archolos, znajdującą się pod panowaniem Laran, przybywa były rycerz zakonu paladynów Borch Wiltmark ze swoimi towarzyszami. Szybko jednoczy pod sobą tamtejszą ludność i zakłada swój dwór w dolinie w sercu wyspy. Ludzie chętnie zbierają się na placu, gdzie stanąć miała osada, wznosząc drewniany ratusz oraz kilka chat. Po kilku miesiącach, gród zyskuje drewnianą palisadę z solidną bramą, wzmocnioną metalowymi ramami. Rolnicy, którzy pozostali na usługach rycerza Wlitmarka, otrzymują znaczne ziemie pod uprawę winorośli tuż przy bramie. Po zaledwie pięciu wiosnach osada rozwija się i zostaje ogłoszona miastem, powstają koszary oraz umocnienia rycerskiego dworu.

 

FYFVHwt.png

 

Borch I

 

Miasto zaludnia się coraz szybciej, a dla prostego mieszczaństwa brakuje pracy, co skutkuje wzrostem przestępczości w ubogich dzielnicach. Z miejscowych kamieniołomów przybywają dostawy kamienia i lord decyduje się na wzniesienie murów obronnych. Drewniana palisada zostaje rozebrana, a do miasta przemyka się coraz więcej podejrzanych osób. Król Agorm III mimo ustabilizowania swojej władzy po śmierci ojca, musi zgodzić się na autonomiczne ustępstwa wobec wschodniej części swojego królestwa, tworząc księstwo Archolos, ze stolicą w Lartonie, na wyspie Ambros. Na Archipelagu wybucha epidemia dziesiątkująca Laran. Archolos pod przywództwem Hrabiego Wiltmarka opiera się chorobie z najmniejszą ilością martwych – 57 osobami. Niewiele czasu zajmuje ukończenie murów miejskich. Pierwszym gubernatorem powołanym przez Hrabiego Borcha zostaje Ulryk Croves. Po sześciu miesiącach do życia zostaje wcielone nowe prawo, które mówi o możliwości prowadzenia handlu przez kupców spoza miasta. Podatki wzrastają o połowę i ruszają plany budowy zamku lordowskiego. Bezrobotna część mieszczan otrzymuje pracę przy wydobyciu surowca na planowaną budowę. Po trzech latach na najwyższym wzniesieniu w mieście zostaje wzniesiona planowana konstrukcja. Na miasto spada klęska, farmy nie zaspokajają potrzeb mieszkańców. Borch Wiltmark powołuje ludzi pod broń i przejmuje bez większych walk pobliskie wyspy, dzięki czemu problem zostaje zażegnany zaś ludzie zaczynają na nowo otwierać sklepy, sprzedając ryby, dziczyznę i własne wyroby. Gospodarka w mieście staje na nogi. Jednakże po dwóch dziesięcioleciach rządów umiera Borch, a jego następcą zostaje jego syn - Abraham Wiltmark.

 

fBP0Bso.png

 

Abraham I

 

Syn lorda był zarówno charyzmatycznym przywódcą, jak i utalentowanym wojskowym. Doprowadził on bowiem miasto do wielkiego rozkwitu, a armię poprowadził do wielu zwycięstw nad wojownikami Undabaru i ludźmi pustyni. Już po sześciu latach jego rządów liczba ludności zwiększyła się prawie o połowę. Miasto kwitło coraz bardziej, powstawało coraz to więcej nowych budynków, a rodziny z ubogich dzielnic przenosiły się na wyższy szczebel życia. Na północy Archolos, nad jeziorem wzniesiony został ufortyfikowany pałac stanowiący nowe centrum władzy Hrabstwa. Na pierwszej uczcie wewnątrz jego murów Abraham Wiltmark dokonuje swego żywota otruty przez wrogów politycznych.

 

 

 

Władzę po Abrahamie przejmuje jego młody syn Torwald. Jego rządy trwające do końca wieku wypełnione są wojnami domowymi. Hrabstwo zostaje osłabione gospodarczo zaś wielu mieszkańców umiera. Jest to okres o którym uczeni posiadają najmniej materiałów z powodu olbrzymiego chaosu, który zapanował. Pałac Abrahama jak i połowa Wiltmarku pod koniec jego władzy leży w gruzach.

 

O3gIwbl.jpg

 

Borch II

 

W roku 713 władzę obejmuje po śmierci ojca Borch II, dogaduje on się z młodym pokoleniem szlachty i kończy trwające dotychczas spory. Prawo Królestwa przechodzi olbrzymie zmiany, Wiltmark pod przywództwem nowego gubernatora – młodego szlachcica z rodu Soranzo - zostaje powoli odbudowany. Borch II otwiera nowe szlaki handlowe z kontynentem. Król z gubernatorem umierają bezdzietnie w roku 758 podczas incydentu na polowaniu w pobliżu Undabaru.

 

OZgqFhr.jpg

 

Waymar

 

Władzę po Borchu II przejmuje jego brat Waymar którego władza trwa dziesięć lat. Za jego panowania odbudowany zostaje pałac nad jeziorem, Wiltmark wchodzi w okres stagnacji. Wraz z jego rządami, relacje z Undabarem pogarszają się. Waymar dokonuje trzech nieudanych ataków na   osadę, samemu umierając podczas ostatniego z nich.

 

2sYpx7M.jpg

 

Borch III

 

 

Borch III przejmuje władzę po ojcu, jedyne co robi w Wiltmarku lub jego okolicach to umocnienie granicy z Undabarem i nowo powstałą osadą ludzi pustyni – Ankarą. Sam bardziej zainteresowany jest polityką zewnętrzną Królestwa. Za jego panowania szlaki handlowe są zamykane i otwierane po kilka razy, dochodzi także do kilku ekspedycji mających na celu podbić wyspy na wschodzie. Borch III umiera w roku 798 podczas wyprawy mającej na celu zdobycie południowej części Archolos. Zostawia on po sobie dwuletniego syna i młodą żonę Madelyn.

 

5GnawtH.png

 

Lady Madelyn

 

 

Madelyn Wiltmark zostaje regentką swego syna Abrahama II. Pierwsze lata regencji były bardzo gładkie do czasu, gdy młody Abraham osiągnął wiek, w którym należało rozpocząć naukę, sprawa się skomplikowała. Do dnia dzisiejszego Madelyn zajęta jest walką polityczną wewnątrz kraju jak i poza jego granicami. Wiltmark jest w stanie ruiny gospodarczej. Populacja się zmniejszyła, większość winiarni na jego terenie została zamknięta. Receptury najznamienitszych win zaginęły. Z wschodu miastu zagraża lud Ankary zaś od zachodu osada barbarzyńców – Undabar.

 

~ Autor nieznany

 

 

  • Like 1

Podziel się tym postem


Link to post
Share on other sites
Gość
Ten temat jest teraz zamknięty dla dalszych odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...