Skocz do zawartości
Jaskier

Elisium-Roleplay.pl - Poradnik gracza

Recommended Posts

Z7W1cyL.png

Zarejestrowałeś swoje konto. Powinieneś jednak wiedzieć, że nie jest to ostatni krok, jaki musisz wykonać, aby dołączyć do naszej społeczności i cieszyć się grą na serwerze. Poniżej znajduje się podręcznik, który przedstawi Ci fundamenty rozgrywki. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z tym trybem, nie pomijaj tego tekstu! Będzie Twoim przewodnikiem, dzięki któremu przebrniesz przez następny krok. Miłej lektury!

 

RntQa1L.png

Jesteśmy przekonani, że miałeś styczność z takim określeniem. Zapewne wiele razy widziałeś cosplayowe pokazy osób, które wcielały się w znane postacie ze świata gier czy filmów. To tylko jedna z pochodnych roleplayu. Historyczne rekonstrukcje, grupy airsoftowe czy mniej popularny Live Action Role-Playing - wszystkie z nich mają cechę wspólną, albowiem każda z nich opiera się na odgrywaniu roli.

 

Najprościej roleplay porównać do teatru. Gracz wciela się w rolę scenarzysty i aktora w całym przedsięwzięciu. Jego zadaniem jest kreacja postaci, która będzie integralną częścią uniwersum, a następnie prowadzenie jej fabularnego wątku, w którym uczestniczą postacie zaprojektowane przez żywych graczy. W dalszej części poradnika dowiesz się, w jaki sposób powinieneś wykreować swojego bohatera.

 

ELgwJyE.png

Wojna z orkami przechylała szalę zwycięstwa na stronę najeźdźcy. Mieszkańcy z przerażeniem poszukiwali bezpiecznego miejsca, wydając resztki oszczędności na rejsy ukierunkowane na Wschodni lub Południowy Archipelag. Marynarze rozpowiadali wieści o wyspie Archolos, krainie dobrobytu słynącej z uprawy winorośli i wybitnego trunku z niej produkowanego. Wielu uchodźców, zwabionych utopijnymi historiami obrało kurs na wyspę, planując osiedlenie się na tych terenach. 

Twoja przyszła postać osiedli się w  jednym z zakątków wyspy Archolos, tuż po upadku bariery w 809 roku. Szlak, którym będziesz podążać, okaże się być niezwykle niebezpieczny, więc czym prędzej udaj się do Wiltmarku - stolicy królestwa i gospodarczej ruiny, która zdaje się jawnie przeczyć teorii o wygodach i dostatku w tych rejonach.

 

Elisium Roleplay jest przedstawicielem internetowego gatunku tekstowego Roleplay, a kształtu nadaje mu silnik gry Gothic 2. Oznacza to, że lwia część rozgrywki odbywa się za pomocą czatu, a gracz odgrywający swoją fikcyjną postać opisuje jej czynności za pomocą komend narracyjnych. Jego awatar staje się wiarygodny, ponieważ sterowany jest na czas sesji przez jego właściciela, odpowiedzialnego nie tylko za jego czyny, ale i dialog. Można zatem poczuć się jak integralna cząstka wykreowanego świata!

 

Motto naszego serwera głosi: „Możesz się stać tym, kim zechcesz”. Jest to oczywiście prawda, jednak musisz mieć świadomość, że nic nie przychodzi od razu. Niewielu doznało zaszczytu godnego startu. Zapewne będziesz musiał udowodnić, na co Cię stać, nim osiągniesz swoje ambicje. Wiedz jednak, że żadna z postaci nie stanie się bohaterem i wysłannikiem bogów jak Bezimienny. Musisz również pamiętać, że utrzymanie spójności całego świata wymaga od nas narzucenia pewnych zasad. Poznasz je dzięki regulaminowi, publikacjom Mistrzów Gry, bądź zadając stosowne pytanie na naszym forum. Dzięki rejestracji masz do niego dostęp! To świetna wiadomość, czyż nie?

 

Nasz projekt jest bogaty w skrypty, które umożliwiają różnego rodzaju interakcje z otoczeniem. Ich ilość jest przytłaczająca, a niektóre z nich odblokujesz jedynie dzięki odgrywaniu konkretnej roli w świecie gry. Jeśli jednak dłużej się nad tym zastanowić, ma to swoje plusy! Żadna z postaci nie będzie identyczna, a Ty będziesz mógł wyróżniać się stylem i zachowaniem na tle innych. Trzon rozgrywki to przede wszystkim gra wyobraźni i dzięki niej możesz wsiąknąć w otaczający Cię świat.

 

r6uxBlS.png

Zacznij od przeczytania Regulaminu naszego serwera, jeśli dotychczas omijałeś go szerokim łukiem. Może się zdarzyć, że nieumyślnie złamiesz jeden z jego punktów, jeśli go nie przeczytasz! Wówczas obecny na serwerze członek administracji może Cię ukarać. Nie przejmuj się jednak, z czasem poznasz wszystkie zasady. Odpowiednie nastawienie i chęci to najważniejszy wymóg, tuż po kreatywności, bowiem tym narzędziem posługiwać się będziesz przez całą grę. Do gry wymagane jest konto na forum, na którym czytasz tę wiadomość. Następnie musisz napisać krótki test, do którego dostęp uzyskasz w tym miejscu, logując się danymi z forum. Jeśli pomyślnie przebrniesz przez wszystkie kroki rejestracji, będziesz zmuszony do pobrania naszej paczki serwerowej. Wszystkie pliki, których wymagamy do poprawnego działania serwera, znajdziesz tutaj.

 

Aranżacja wirtualnego awatara

Grając w Gothic, z pewnością spotkałeś setki postaci. Niektóre przywołują u Ciebie nostalgiczne wspomnienia do dziś, inne przepadły w otchłani niepamięci i mijałeś je, zerkając czasem jak na bezduszne NPC bez charakteru. Grając na naszym serwerze, nie wcielisz się w postać bohatera o nadludzkich zdolnościach. Syndrom Bezimiennego odstaw na bok - rzeczywistość przedstawionego świata jest bardziej przyziemna i należy zaakceptować fakt, że jest się przeciętniakiem. Zdolności rozwiniesz dzięki naszym systemom, lecz pamiętaj: nie są one najważniejsze!

 

Wiesz już, że gra na naszym serwerze opiera się na zasadach tekstowego Roleplay. Choć posiada aspekty RPG (rzemieślnictwo, skryptowy rozwój postaci, zbieranie gotówki, ekwipunek), należy w pierwszej kolejności odrzucić myśl o swobodnym podróżowaniu i beztroskim zabijaniu monstrów napotkanych na drodze. To wbrew zasadom, a przecież nie chodzi o to, aby je łamać. Zamiast tego spróbuj zabawić się własną wyobraźnią, usiądź i zastanów się, w jaki sposób chcesz oddziaływać na innych, czym chcesz się zająć. Odpowiedz sobie na pytanie, co tak naprawdę chcesz grać. Okazuje się, że możliwości jest naprawdę sporo. Możesz wcielić się w zwykłego obywatela, który ciężko pracuje na swoje utrzymanie jako handlarz. Satysfakcjonuje Cię praca w karczmie? Może znajdzie się tam dla Ciebie miejsce. Powołanie lub chęć czynienia dobra daje się we znaki? Odwiedź lokalny klasztor albo spotkaj się z Kapitanem Straży Miejskiej, aby się zaciągnąć. Im dłużej będziesz się zastanawiać, tym więcej ścieżek przed sobą odkryjesz. Spraw, aby Twoja była oryginalna i podobała się przede wszystkim Tobie.

 

Projektując postać, najważniejsze jest uwzględnienie jej mocnych oraz słabych umiejętności, charakteru oraz wyglądu zewnętrznego. Twoja postać nie może być idealna w każdej dziedzinie, spraw, aby była dobra w jednej… lub żadnej, bo dla takich postaci również znajdzie się miejsce. Wady dodają wiarygodności Twojej postaci, niech każda z nich będzie dla niej ozdobą! Dzięki temu gracze chętniej będą wchodzić z Tobą w interakcje.

Udało Ci się zaprojektować fundamenty postaci? Jeśli nie, wyszukiwarka internetowa z pewnością pomoże Ci w dobraniu odpowiednich cech. Najważniejsze jest jednak, aby kurczowo trzymać się swojej wizji na postać. Bez tego będzie nijaka, a wszyscy chcemy tego uniknąć. Zaraz, czegoś chyba brakuje…

 

Kluczowa jest również odpowiednia historia! Niektórzy gracze dzielą się przeżyciami swoich postaci w formie biografii na naszym forum. Pamiętaj o zasadzie wiarygodności i wykreuj fabułę swojej postaci. Zazwyczaj wiąże się ona w dużym stopniu z założeniami prowadzenia wirtualnego awatara.  Dobra historia może ukształtować charakter i umiejętności postaci, a jej puenta wyjaśni, dlaczego znalazła się w obecnym położeniu - w królestwie Archolos. Jeśli nie możesz poradzić sobie z tym zadaniem lub masz wątpliwości, czy Twoja postać zgodna jest z uniwersum, nie bój się zadać pytania ekipie naszego projektu!

Pamiętaj, że szablonowe myślenie to złe myślenie. Uwolnij pokłady kreatywności i postaw sobie ambitny cel, który będzie kamieniem węgielnym Twojej postaci. Nie zapomnij przeczytać najważniejszych tematów z działu Uniwersum na naszym forum, aby zapoznać się z fabułą serwera.

 

2FWJAmY.png

Serwer dysponuje zestawem animacji, które mogą podkreślać immersję. Są one tylko wizualnym dodatkiem, który należy dopełnić opisowością. Kilka razy poruszyliśmy już kwestię rodzaju rozgrywki, zatem dla przypomnienia - nasz serwer opiera się o zbiór zasad przypisanych do gatunku literackiego Roleplay. Większość czynności opisujemy za pomocą prostych komend. Początkowo może się to wydawać skomplikowane, lecz nie obawiaj się, wejdzie Ci to w krew!

 

**Thornvald uklęknął na jednym kolanie, opierając swe zaciśnięte na trzonie rękojeści dobytego miecza dłonie, pochylił swą głowę w milczeniu.**

 

Powyższy, fioletowy tekst to przykład wykorzystania komendy narracyjnej, opisującej czynności naszej postaci, która na imię ma Thornvald. Za pomocą komendy /me (na serwerze wyświetlaną na zielony kolor) gracz jest w stanie zobrazować, co dana postać wykonuje w chwili wysłania komendy na czacie. Styl obrany przez gracza definiuje zazwyczaj, czy akcje są bardziej zwięzłe i ograniczają się do krótkich opisów (tzw. dynamika narracyjna), bądź stanowią bardziej rozbudowane opisy. 

 

**Twarz mężczyzny zbryzgana jest krwią, podobnie jak ostrze jego oręża. Rycerz klęczy przed obliczem Lady Madelyn, królowej-regentki, matki króla Archolos. Jest wyraźnie zmęczony, a struga krwi dobywająca się z jego przeciętych nogawic sugestywnie informuje o fakcie, iż doznał obrażenia w wyniku walki. (( Thornvald ))**

 

Charakter zaprezentowanej akcji uległ zmianie. Nie jest to bowiem czynność wykonywana przez postać. Zastosowana tutaj narracja /do przedstawia stan fizyczny postaci i jej otoczenie. To druga, najczęściej używana komenda na naszym serwerze. Warto wspomnieć, że obie z nich zawsze opisujemy w trzeciej osobie liczby pojedynczej oraz zależnie od upodobań, w formie akcji dokonanej (przeszłej) lub teraźniejszej.

 

Inny przykład zastosowania komend /me i /do:

 

 

 

unknown.png

 

 

Podsumowując, komenda:

/me służy do opisania czynności, jakie wykonuje nasza postać,

/do jest komendą narracyjną służącą do opisywania otoczenia, stanu czy wyglądu naszej postaci.

 

Kluczowe różnice między wirtualem, a rzeczywistością

Wielu nowych graczy ma problemy z rozróżnianiem czatów na serwerze. Są one zaprojektowane tak, aby odgrywający rolę mógł komunikować się z innymi graczami w wyodrębnionym miejscu, przeznaczonym do rozmów dotyczących świata realnego. Pozwól zatem, że przybliżymy Ci oba z tych czatów:

  • In Character przekłada się bezpośrednio na mowę i czyny naszego awatara. Jest to domyślny czat w grze, a zaliczamy do niego wiadomości wysłane bez korzystania z komend, a także komendy narracyjne (/me, /do i inne). Należy pamiętać, aby wiadomości wysłane za pośrednictwem czatu IC były zgodne z uniwersum. Unikaj więc młodzieżowego slangu czy anglojęzycznych słówek, nie zapomnij o estetyce pisowni!

  • Out of Character definiuje świat rzeczywisty, według nazwy “poza postacią”. Jest to rodzaj czatu stosowanego do komunikacji między graczami, a nie postaciami dostępnymi w grze. Korzystać z niego można dzięki użyciu komendy /b. Do czatu OOC zaliczamy również wiadomości prywatne (/pm)
     

AmSwrQN.png

Powinieneś wiedzieć, że każdy serwer Roleplay posiada pewien zbiór wspólnych określeń, często ściśle powiązanych z regulaminem rozgrywki. Poniżej znajduje się większość z takich określeń:

 

CK - Character Kill. Przekładając na nasze, jest to po prostu śmierć postaci. W tym wypadku nie pozostaje nam nic innego jak zaprzestanie grania taką postacią i stworzenie sobie nowej. Istnieje też odmiana FCK, czyli Force Character Kill. Zgodnie z nazwą jest to sytuacja, kiedy śmierć postaci została wymuszona przez inną postać bądź Mistrza Gry.

 

MK - Memory Kill. Pod tym pojęciem kryje się zapomnienie o sytuacji, która miała miejsce w grze. Jeśli zostałeś ogłuszony, to możesz nie pamiętać kilku minut przed tą sytuacją. Jest to jednak chwilowa sytuacja, która wynika z odegranej akcji IC. MK natomiast występuje wtedy, gdy zostaje na nas wymuszone permamentne zapomnienie pewnych rzeczy. Dokonanie takiej czynności wymaga zgody Mistrza Gry.

 

BW - stan, w którym postać nie jest w stanie nic zrobić. Z angielskiego Brutally Wounded (BW) oznacza ciężko rannego. Jeśli znajdujesz się w takim stanie, jesteś na łasce osób trzecich. W grze BW występuje jako “Kara pośmiertna”, choć definiuje głównie stan nieprzytomności, a nie faktyczną śmierć.

 

Non-RP/Terminatorstwo - czynność, której postać nie potrafiłaby dokonać w realnym świecie ani w przedstawionym uniwersum. Często w mowie potocznej stosuje się też zwrot “robienie z siebie koksa”.

 

DM - Deathmatch. Zabijanie osób trzecich bez powodu (karalne). W przypadku konfliktu rozpoczętego drogą RP, gracze mają prawo do walki DM. Oznacza to po prostu walkę w silniku gry Gothic, podyktowaną wcześniejszą sytuacją rozegraną w świecie gry (np. prowokacja do konfliktu).

 

PG - PowerGaming, czyli wymuszenie na drugiej postaci pewnych czynów, na które nie może odpowiedzieć reakcją. Przykładem może być odegranie dokonanej narracji, że postać Thornvalda przewróciła się i skręciła sobie kark, mimo że jest to postać innego użytkownika.

 

MG - MetaGaming, czyli wykorzystywanie w świecie IC wiedzy dotyczącej przedstawionego świata, np. postaci czy konkretnych grup, którą zdobyliśmy drogą OOC. Nie możesz znać imienia osoby, z którą rozmawiasz, jeśli ta wcześniej nie przedstawiła Ci się. Nie możesz także z rozmowy prywatnej OOC wyciągnąć informacji, że postać gracza ma złe zamiary wobec innej. Wszystkiego musisz się dowiedzieć w samej grze poprzez właściwą rozgrywkę. 

 

CN - Celebrity Name. Jest to użycie imienia, nazwiska bądź pseudonimu celebryty.

 

FCN - Fiction Celebrity Name. Jest to użycie imienia i nazwiska, bądź pseudonimu nawiązującego do fikcyjnej postaci rozpoznawalnej z filmów, gier czy dzieł literackich.

 

BH - bezustanne skakanie w celu szybszego dostania się w dane miejsce.

 

W większości przypadków wyrażenia i skróty znane ze słowniczka mogą wiązać się z karą!

 

4gWUdD1.png

Dobrnęliśmy już do końca. Za chwilę będziesz musiał rozwiązać krótki test, weryfikowany ręcznie przez jednego z członków Zespołu Elisium. Jego zadaniem jest sprawdzenie Twojej wiedzy na temat właściwej rozgrywki przed dopuszczeniem Cię na serwer. Nie obawiaj się, jeśli Ci się nie uda, będziesz mógł spróbować ponownie za jakiś czas. Idealnym dopełnieniem do tego poradnika przed wykonaniem testu będą tematy zawarte pod następującymi linkami:

Jeśli byłeś uważny, z pewnością Ci się uda. Powodzenia!

  • Like 2
  • Thanks 1

Podziel się tym postem


Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...