Skocz do zawartości
bóg z bagien

Szeregi Straży

Recommended Posts

WFZj0Zb.png?1

Uszanowanie. Wątek ten jest po części subiektywnym poradnikiem mówiącym o tematyce straży miejskiej i wspominającym troszeczkę milicje, który przede wszystkim opisuje trzy bardzo istotne rzeczy:

 

  1. funkcje poszczególnych jednostek,
  2. proces prowadzący do założenia munduru oraz wstąpienia w jej szeregi,
  3. oraz jak prawidłowo odgrywać członka tejże organizacji militarnej.

 

Napisaliśmy ten temat głównie z myślą o nowych graczach, którzy chcieliby zaznajomić się bliżej z jej działaniem i zrozumieć podstawowe funkcje jej członków. Jest on również obowiązkowym materiałem dla starych wyjadaczy, którzy niestety, być może w swoim zamyśle, stworzyli niewłaściwą i niezgodną z kanonem gry koncepcję tej organizacji dla siebie oraz innych graczy.

 

 

 

Strażnicy są militarnym ramieniem władz Wiltmarku, która zrzesza biegłych w posługiwaniu się bronią wojowników. Członkowie straży to ludzie, którzy wykazali się nie tylko swoimi umiejętnościami oraz zaradnością ale również bezwzględną lojalnością wobec miasta. Strażnicy miejscy czy też milicjanci pełnią głównie funkcję nadzorców, którzy pilnują porządku i dbają o to by obywatele jak i przejezdni przestrzegali praw ustanowionych przez możnowładców, pracowali jak należy i nie pozabijali się nawzajem. Strażnicy miejscy pełnią również funkcję strażników granicznych, stacjonujących na granicy ziem podległych miastu. Nie należy wchodzić im w drogę ani odrzucać z rzadka oferowanej przez nich pomocy, gdyż mieszkaniec miasta bez sojuszników bardzo szybko może się przekonać jak bardzo protekcja strażników jest mu potrzebna. Między sobą, strażnicy traktują się najczęściej z szacunkiem i po bratersku, a wszelkie niesnaski rozwiązują szybko i po cichu, w ostateczności dając sobie po mordzie i tym samym kończąc konflikt.

 

 

 

Zadaniem rekrutów jest przede wszystkim patrolowanie wyznaczonego terenu przez przełożonego, w tym wypadku sierżanta, o którym opowiemy za chwilę. Rozsiani są zarówno w mieście, w niektórych miejscach poza jego murami oraz w zakładzie górniczym. Zajmują się głównie dbaniem o porządek i spokój, chronią interesy Wiltmarku. Rekruci dzielą się swoimi obowiązkami z właściwymi strażnikami. Ci z kolei rozstawieni są w ważniejszych punktach miasta, takich jak siedziby ważnych osobistości, czy bramy miejskie. Strażnicy czy milicjanci niezależnie od rangi mają prawo do pacyfikowania osób, które sprawiają kłopoty w mieście. Mogą ich przeszukiwać oraz ich domostwa, a nawet wtrącić do lochów tych bardziej opornych i niewypełniających poleceń. Strażnicy jak i również ich odpowiednicy z dolnego miasta to przede wszystkim nadzorcy, żołnierze i ochroniarze.

 

Sierżantów straży miejskiej oraz milicji jest kilku i można ich policzyć na palcach jednej ręki. Zajmują się swoimi oddziałam mając za zadanie organizować regularne treningi, by utrzymać kondycję oddziałów straży i dbać o to, by nie wyszli z wprawy w machaniu mieczem. Muszą również podtrzymywać wysokie morale żołnierzy, którzy mogą w przeciwnym wypadku stać się mniej efektywni. Nie mniej ważnym obowiązkiem na tym szczeblu jest też przegląd broni i ekwipunku podwładnych, pilnowanie jak posłusznie i z jaką dokładnością pełnią oni swoje rozkazy, a pod koniec dnia każdy sierżant musi zdać raport przed kapitanem. 

 

Głównodowodzący całą strażą, specjalista z ramienia wojskowego, czyli kapitan, swoje rozkazy otrzymuje bezpośrednio od samego gubernatora i na ich podstawie wydaje stosowne polecenia swoim podkomendnym sierżantom. Kapitan powinien posiadać zmysł strategiczny, by być zdolnym do obmyślenia właściwych strategii działania. Na nim spoczywa również odpowiedzialność zabezpieczenia całego miasta i przygotowania całej straży do ewentualnej walki z najeźdźcą jak i innymi zagrożeniami czyhającymi w obrębie murów miasta oraz poza nimi. Mimo iż to do dowódców oddziałów należy obowiązek podtrzymywania wysokich morale, to od kapitana i jego poleceń zależy jak dobrze zorganizowani będą wszyscy strażnicy jak i skuteczni będą w wykonywaniu swoich obowiązków. Do kapitania należy też przywilej przyjmowania nowych rekrutów i degradowania strażników.

 

 

 

Dołączenie do szeregów straży miejskiej to nie tylko kwestia wyboru aspirującego do tej roli obywatela, to kwestia wybrania przez kapitana właściwego człowieka, który przyczynił się do zachowania porządku, wykazał się lojalnością, zaradnością, odwagą i co najmniej podstawowymi umiejętnościami militarnymi. Funkcja ta gwarantuje wiele przywilejów, w związku z czym selekcja do tej grupy jest jeszcze bardziej restrykcyjna. Bohater kierowany głównie ambicją dołączenia do straży miejskiej może uznać się za z góry skreślonego, gdyż stawianie za priorytet awansów jest zachowaniem niepożądanym na naszym serwerze.  W milicji kwestia rekrutacji rozwiązywana jest bardziej oddolnie, przez jej sierżanta/ów i nie podlega jurysdykcji kapitana straży, jako że przynależność do oddziałów dolnego miasta ma charakter bardziej ochotniczy – dołączanie i opuszczanie milicji jest bardziej plastyczne

 

Tak więc każdy potencjalny rekrut, strażnik, czy nawet milicjant musi mieć w priorytecie ciężką pracę, rozwój, samodyscyplinę i lojalność względem miasta oraz swoich zwierzchników, jeżeli pragnie cieszyć się przywilejem noszenia munduru Są to cechy cechy jakimi powinna odznaczać się postać, z kolei od gracza oczekuje się cierpliwości, zapału i kreatywności. W końcu to ciekawe odgrywanie swojego wirtualnego awatara oraz interesujące wątki są najważniejsze i to przede wszystkim one są nagradzane!

 

 

 

I na sam koniec, gracze którzy odgrywają postacie strażników miejskich(nie milicjantów), planują do tej organizacji dołączyć lub wchodzą z nimi w interakcje powinni pamiętać o tym, że strażnicy wykonują plecenia władz miasta, a przyjęci do tej militarnej grupy zostali między innymi z powodu lojalności. Strażnicy miejscy nie powinni być zaangażowani w intrygi mające na celu obalić istniejący porządek, a ni zaszkodzić interesom Wiltmarku w jakikolwiek sposób. Zaleca się przestudiowanie postaci strażników, których spotkać można w drugiej części gry Gothic. Spotkać tam można wyłącznie pilnujących porządku strażników o mniej lub bardziej nieprzyjemnych charakterach, jednak przede wszystkim stawiających sobie za cel utrzymanie porządku. Odgrywając strażników zaleca się bazować na takich właśnie postaciach.

  • Like 3

Podziel się tym postem


Link to post
Share on other sites
Gość
Ten temat jest teraz zamknięty dla dalszych odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...