Skocz do zawartości
Glar

✅[Dom handlowy] Beneficjum

Recommended Posts

Beneficjum to miejsce, w którym każdy obywatel dostaje niepowtarzalną szansę zrobienia swojego własnego interesu, o ile ma ku temu warunki. W zarządzanym przez Liebentala domu handlowym można skorzystać z licznych usług mogących przynieść korzyści lub będących pomocnymi dla mieszkańców Wiltmarku. Są to, m.in.:

 

 • Funkcje bankowe. Ktokolwiek szuka bezpiecznego miejsca dla swoich pieniędzy, znajdzie je tutaj. Pieniądze można deponować lub wypłacać dowolnie. Każdy z deponentów notowany jest w księdze rachunkowej, otrzymuje także dowód operacji bankowej*, gwarantujący bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Deponent nie ponosi żadnych kosztów.

 

 • Depozyt. Liebental oferuje również miejsce do przechowywania ekwipunku. Za samo otwarcie depozytu nie jest pobierana żadna opłata. Deponent płaci dopiero przy odbiorze depozytu - kwota do zapłaty = suma dni (OOC) udostępniania miejsca x 15 szt. złota. Pierwsza doba jest darmowa**, więc to petent decyduje o długości wynajmu i ile zapłaci. Opłata pobierana jest za cały depozyt, nie za każdy przedmiot pojedynczo, co oznacza, że w jednym depozycie można przechowywać dowolną liczbę przedmiotów różnego rodzaju. Przy odbiorze wyłącznie jednego przedmiotu z całości depozytu (gdy petent chce zachować resztę depozytu, ale potrzebuje tylko jednego przedmiotu) pobierana jest jednorazowa opłata w postaci 5 szt. złota.

 

 • Pożyczki gotówkowe. Każdy obywatel Wiltmarku może również złożyć wniosek o pożyczkę. Warunkiem pozytywnie rozpatrzonego wniosku jest zastawienie przez petenta jednego przedmiotu lub więcej (o wartości zbliżonej do wysokości pożyczki) w ramach zabezpieczenia wierzyciela - wraz ze spłatą pożyczki przedmioty są zwracane petentowi. Jeśli petent nie jest w stanie spłacić pożyczki, przedmioty stają się rekompensatą. Pożyczki działają na zasadzie "pięćdziesiątek" i minimalną kwotą pożyczki jest właśnie 50 sztuk złota. Rachunki otwierane są na czas określony, który można wynegocjować indywidualnie. Wedle nazwy domu handlowego, aby każda strona była zyskowna, pożyczki należy naturalnie spłacać z niewielkim oprocentowaniem. Obecne oprocentowanie wynosi: 8%. Dla przykładu, procenty z konkretnych kwot:
 1. 50 szt. złota = 4,
 2. 100 szt. złota = 8,
 3. 150 szt. złota = 12,
 4. 200 szt. złota = 16,
 5. 250 szt. złota = 20, etc.

 

 • Zlecenia sprzedaży. Petent może zlecić sprzedaż przyniesionego przedmiotu. Warunki sprzedaży, a także podział zysku, są ustalane indywidualnie do danego przedmiotu oraz oczekiwań petenta, zatem podlegają negocjacjom. Domyślna część zysku dla wierzyciela transakcji wynosi 20% z kwoty sprzedaży. Obowiązkiem wierzyciela jest znalezienie kupca, dokonanie transakcji po ustalonej między obiema stronami kwocie oraz dostarczenie należnych pieniędzy petentowi.

 

 

CsAAi6l.png

 

 

Dom handlowy "Beneficjum" - zwany niekiedy lombardem, bądź kantorem - swe początki zawdzięcza staraniom dziada Liebentala, który odkupił niegdyś stary magazyn. Ówczesny właściciel magazynu zamierzał opuścić wkrótce Wiltmark, a że zależało mu na tym możliwie jak najszybciej, tedy sprzedał nieruchomość po okazyjnej cenie.  Budynek w rękach nowego właściciela z początku pełnił swoją dawną funkcję, nadal działając jako magazyn towarów, lecz z czasem charakter działalności diametralnie się zmienił, a stało się to za sprawą ojca Liebentala. Z jego woli skład towarów zamienił się w "Beneficjum" - dom handlowy, w którym każdy mógł znaleźć swój zysk. Intratny biznes rozwijał się prężnie, przyciągając pokaźną klientelę. A wkrótce również i straż miejską. Po mieście krążyć zaczęły bowiem plotki, według których u Gebharta - prócz możliwości zaciągnięcia pożyczki, zdeponowania pieniędzy, zidentyfikowania przedmiotu, czy wynajęcia depozytu - można rzekomo skorzystać z dodatkowych usług, o których nie mówi się na głos. Plotki te nigdy jednak nie znalazły potwierdzenia, a męczony regularnymi wizytami strażników Gebhart ani razu nie dał podstaw do oskarżenia o łamanie prawa. Liebental, gdy tylko mógł, pomagał ojcu w czym się dało, dzięki czemu nabył od niego cenną wiedzę. Chociaż pewne działania Gebharta zastanawiały go, dziwiły, to syn nigdy nie zadawał zbędnych pytań, uznawszy, że ojciec zna się na rzeczy a wszystko co robi ma swój cel. Cel, o którym z pewnością kiedyś się nauczy.

 Z czasem, gdy właściciel domu handlowego zapracował już na zaufaną opinię, liczba pogłosek  zmalała niemalże do zera. Tak było dopóki, dopóty interesem zarządzał Gebhart. Lecz zdarzyło się pewnego ranka, że Gebharta znaleziono martwym w jego łożu. Znana mieszkańcom Wiltmarku, niegroźna z pozoru przypadłość, która towarzyszyła mu od bardzo dawna, a sprawiała wrażenie zaledwie dokuczliwego kataru, nie budziła nigdy żadnych podejrzeń, nie wzbudzała alarmujących sygnałów do tego, że Gebhart może podupaść znacznie na zdrowiu, a co gorsza pożegnać się z ziemskim padołem. Mylono się. Przypadłość owa nagle, z dnia na dzień, zmusiła go do pozostania w domu. Nazajutrz Gebharta już nie było - pozostało jedynie pogrążone w wiecznym śnie ciało. Wszystkie dobra, choć testamentu nigdy nie odnaleziono, przypadły jedynemu synowi - Liebentalowi. Plotki i teorie ponownie narodziły się na ustach postronnych. Liebental i owszem, na początku miał spore trudności z tym, aby poskładać wszystko do kupy, rozwiązać niedokończone sprawy. Mimo to okazał się jednak niezgorszym następcą "Beneficjum" i pokazał, że rodzinny interes potrafi prowadzić z równą skutecznością, co jego poprzednicy. Zaczął rozkręcać go na nowo.

 

 

*dowód operacji bankowej - gra nakłada pewne ograniczenia, dlatego istnieć on będzie w postaci zrzutu z gry lub ewentualnej wiadomości na Discordzie. Każdy może poprosić o weryfikację dowodu, a w razie potrzeby zweryfikować dowód IC drogą prawa miejskiego.

**darmowa pierwsza doba - jest darmowa w przypadku depozytów na minimum 2 dni, wtedy kwota zapłaty wynosi 15 monet. Jeśli depozyt trwał krócej - pobierane jest 15 monet.

 

 • Like 4

Podziel się tym postem


Link to post
Share on other sites

Na miejskiej tablicy ogłoszeń, zapisana schludnym pismem i świeżym atramentem, pojawiła się poniższa karta papieru:

 

YIeIXGA.png

Budynek nr 33, gdzie stoi NPC Magazynier.

 

 • Like 1

Podziel się tym postem


Link to post
Share on other sites
Gość
Ten temat jest teraz zamknięty dla dalszych odpowiedzi.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...